Jak prezentovat

...co a jak při živém vystoupení

Předpokládám, že máte prezentaci naplánovanou a dost dobře víte, co budete říkat. Pokud ne, tak vám velmi doporučuji vrátit se o krok zpět Jak vytvořit prezentaci. Je jedno, jestli máte slajdy v Powerpointu, Keynote nebo vůbec žádné. Ale papír "snese" všechno a teprve váš hlas a vaše živá přítomnost dělá prezentaci. Takže jak prezentovat?

Ještě příprava

Prezentaci už máme připravenou, ale u přípravy ještě zůstaneme. Nejvíc toho pro pohodu na pódiu můžete udělat ještě před vystoupením. Co se vám bude před prezentací hodit:

  • Připravte si repliku, co řeknete když zapomenete co máte říkat (podle "hesla buď svůj" je nejlepší to přiznat).
  • Dobře si nacvičte začátek a konec. Začátek vám dodá sebevědomí a konec zanechá ten nejlepší dojem a účinek vaší prezentace.
  • Těsně před prezentací se zkuste naladit. Neverbální projevy ovlivňují jak se cítíme - Skvělý TED talk od Amy Cuddy o tom, jak naše tělesné akce ovlivňují jak se cítíme. Navoďte si před przentací klid, dobrou náladu a energičnost.

Nástupujeme na pódium

Počáteční dojem je klíčový, jestli vás vůbec budou poslouchat.

  • Zkuste co nejsebevědomnější nástup. Rovná záda, hlava vztyčená a jistý krok. Dejte si na čas, pokud to není záměr, nemluvte hned jak vstoupíte na pódium.
  • Usmějte se. ´Přirozený lidský úsměv bourá ledy.
  • Navažte oční kontak s několika lidmi v publiku a pak svůj pohled přesuňte tak nějak obecně do publika. Snažte se po celou dobu udržovat oční kontakt s publikem. Případně se přes publikum představte písmeno W, vyberte si 5 lidí v jeho vrcholech a mezi těmi svůj pohled průběžně pomalu střídejte.

Více o důvěře a napojení na blogu.

Mluvíme

Ať je vám rozumět. A zkuste do toho dát maximum své pozitivní energie a svého nadšení pro věc. Zbytek už přijde sám.

  • Doprovázejte výklad gesty rukou. Bezpečná zóna je od pasu po bradu. Pokud nevíte co s rukami, něco si do nich vezměte - ovladač prezentace, kartička s nápovědou, tužka a pod.
  • Mluvte nahlas - pokud se vám zdá, že mluvíte nahlas, ještě přidejte na dvojnásobek a bude to pro posluchače tak akorát.
  • Nechvátejte. Většina lidí, zejména ve stresu, má tendenci mluvit rychle. Vnímání nás samých není v tomto směru úplně přesné, takže raději mluvte ještě o trochu pomaleji než se vám zdá akorát.

Tohle je takový základ, pokud chcete svůj hlas používat na maximum - využívat jeho výšky a hloubky, tempo, pauzy - zkuste nějaký kurz rétoriky.

Stále zůstává, že nejlépe se na živé vystoupení připravíte důkladným tréninkem. A k tomu se hodí zpětná vazba, ideálně od profesionála.